Agora logo Agora - Obianske zdruenie na podporu priamej demokracie   



Posielanie noviniek na Váš email:


Prihlásiť Odhlásiť

Momentálne je online 1 hostí a 0 členov.

Ste anonymný užívateľ. Zaregistrovať sa môžete tu

Democracy International

democracy internationalV Bratislave bola zahájená kampaň za európske referendum

Mnoho ľudí si to všimlo, ale ako to zmeniť? Hovoríme často o demokratickom deficite Európskej únie. Konferenciou, v dňoch 15. – 17. novembra 2002 v Bratislave, bola zahájená kampaň za európske referendum. Prvá kampaň v rámci strešnej organizácie “Democracy International“ požaduje európske referendum k možnej európskej ústave.

Vysoká rýchlosť bez adekvátnej zodpovednosti

Európska únia je do takej miery nedemokratická, že by sama seba nemohla prijať za členský štát, pretože neplní minimálne štandardy modernej demokracie. Napriek tomu, v súčasnosti viac než 50% nových zákonov, ktoré sú právne záväzné v členských štátoch EÚ pochádzajú z Bruselu. Ďalšie sú pridávané každý deň. Otázkou je: Čo je skutočné dôležité pre Európu? Napr. zakrivenie EÚ – uhorky je určené Nariadením Európskej komisie č. 1677/88 z 15. júna 1988 dotýkajúceho sa kvalitatívnych štandardov uhoriek. Avšak nanešťastie neexistuje ani jedno EÚ nariadenie ku kvalitatívnym štandardom DEMOKRACIE!

Potrebuje EÚ občanov.....!?

Až dosiaľ EÚ obchádzala občanov pri všetkých dôležitých otázkach a rozvíjala sa bez účasti občanov. Viac a viac zákonodarnej moci je presúvané do nekontrolovanej, nedemokratickej superveľmoci EÚ. V Bruseli „Konvent o budúcnosti Európy“ horúčkovito pracuje na ústave EÚ. Avšak to bude predstavovať krok vpred iba vtedy ak to občania podporia. Európa potrebuje občiansku účasť! Preto „Democracy International“ spúšťa svoju kampaň. V budúcnosti sa občania musia vyjadrovať ku všetkým dôležitým otázkam dotýkajúcim sa Európy.

Podporte medzinárodnú aktivitu!

Kampaň za európske referendum požaduje: Ústava EÚ môže byť prijatá celoeurópskym záväzným referendom, ktoré bude vedené v ten istý deň v každej dotknutej krajine. Slovensko v budúcom roku čaká záväzné referendum na vstup do EÚ. Tu už končí zábava s manipulovanými referendami. Zdá sa že podmienka 50% účasti všetkých voličov by mohla byť prekážkou pre úspešnosť referenda. Nie všade je tomu tak. Napr. V Českej republike pre vstup EÚ nie je takýto limit účasti. V prípade neúspechu, by sme v zmysle ústavy museli čakať tri roky na reparát.

„Toto referendum bude najväčším krokom k prekonaniu demokratického deficitu v Európe“, hovorí hovorca kampane Heiko Dittmer (Belgicko).

Európsky konvent o budúcnosti Európy (EU Convetion on the Future of Europe), založený vo februári 2002, práve pripravuje návrh Ústavy, ktorý má byť predstavený v lete 2003 a následne prijatý vládami európskych štátov. Účastníci kampane žiadajú, aby sa v každom členskom i kandidátskom štáte EÚ konalo referendum, a to v deň volieb do Európskeho parlamentu v roku 2004. Bolo tu prítomných 80 účastníkov z 22 európskych krajín – od Írska a Grécka až po Estónsko a Španielsko.

Kampaň pozostáva z petície podpisovanej občianskymi organizáciami po celej Európe, koordinovaného celoeurópskeho lobovania u politikov, z kampane elektronických pohľadníc a z medzinárodných verejných a tlačových podujatí prebiehajúcich zároveň vo všetkých hlavných mestách v Európe.

Organizácie, ktoré sa kampane zúčastňujú, sú veľmi rôznorodé - pohybujú sa od federalistov EÚ po euroskeptikov a od progresívnych po konzervatívne skupiny – ale všetky sa zjednotili vo veci nedostatku demokracie v EÚ. Medzi zúčastnenými organizáciami sú Koalícia Karat zastupujúca 34 organizácii žien v 15 krajinách a TEAM, sieť 48 EÚ - kritických organizácií z 18 krajín.

Prezident Európskeho inštitútu pre občiansku iniciatívu a referendum Bruno Kaufmann pripravil Hlasy Európy, napísané spolu s členkami Európskeho parlamentu Heidi Hautala a Diana Willis a s odborníkmi na európske právo, ktorá sa týka právnych a politických možností celoeurópskeho referenda. Celoeurópske referendum je možné. „Európske referendum bude najväčším podnetom pre celoeurópsku verejnú diskusiu, ktorej kritika povedzme dnes chýba, a dá legitimáciu (oprávnenie) európskemu projektu“, povedal Kaufmann.

„Takmer každá tretia krajina sveta dnes prijíma ústavu výhradne jej schválením občanmi v referende. Ako by to mohla potom Európa, miesto narodenia demokracie, urobiť inak?“, povedal účastník Kampane za európske referendum Arjen Nijeboer (Holandsko). „EÚ je tak nedemokratická, že by neprijala samú seba za členský štát“, povedal účastník kampane Thomas Rupp (Nemecko).

Viac informácií o Kampani za Európske referendum: Thomas Rupp, GSM +49 163 594446. Kampaň za európske referendum má úrad vo Frankfurte. Webová stránka www.european-referendum.org. Je financovaná len darmi jednotlivcov, väčšia časť práce je vykonávaná mladými dobrovoľníkmi. Správa Hlasy Európy je na: www.iri-europe.org/reports/referendumchallenge.pdf. Viac informácií o správe: Bruno Kaufman, GSM +46 708 234469. (Správa je prístupná aj v slovenskom jazyku).


[ Späť ]          [ Strnka vhodn na tla ]

Stránka www.priamademokracia.sk je založená na systéme PHP Nuke (GNU/GPL licencia).
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.042 sekund