Agora logo Agora - Obianske zdruenie na podporu priamej demokracie   



Posielanie noviniek na Váš email:


Prihlásiť Odhlásiť

Momentálne je online 1 hostí a 0 členov.

Ste anonymný užívateľ. Zaregistrovať sa môžete tu

Novinky: REFORMA PARLAMENTU


Pridan da: Piatok, 26.03.2004 18:54
Tma: Novinky
PREČO?

AKO?

AKÁ REFORMA?

Od roku 2000 ponúkame všetkým parlamentným politickým stranám, aby sa spolupodieľali na presadzovaní reformy parlamentu. Novo vznikajúce politické strany si dokonca podporovanie vzniku dvojkomorového parlamentu zapracovali aj do programových cieľov a volebných programov. No po vstupe do parlamentu sa týchto zámerov vzdali. V roku 2001 sme poslancom do parlamentu doručili informačný materiál „Reforma parlamentu - nádej pre Slovensko“ a vyzvali sme ich, aby sa k našej vízii vyjadrili. Niektorí nás povzbudili, niektorí našu snahu zamietli, ale väčšina s nami súhlasila s konštatovaním, že na realizáciu reformy chýba politická vôľa. Dejiny potvrdzujú, že žiaden spoločenský subjekt nebude robiť reformu v neprospech seba, a preto nemožno nečinne čakať, že reformu parlamentu zrealizujú parlamentné strany, ktorým súčasný systém maximálne vyhovuje. Podľa nášho presvedčenia a doterajších skúseností môže tieto zmeny ústavnou cestou zrealizovať len občianske hnutie pod vedením osvedčených nadstraníckych spoločenských subjektov a ich lídrov.

Prečo reforma parlamentu?

Už 10 rokov sa Slovensko snaží o vybudovanie právneho, občianskeho a demokratického štátu so sociálno-trhovou ekonomikou.

Už 10 rokov nám politické strany vždy pred voľbami sľubujú, že urobia všetko pre blaho štátu a jeho občanov.

Už 10 rokov sa snažíme v slobodných parlamentných voľbách zvoliť tých najlepších poslancov, ktorých nám ponúkajú politické strany.

Za 10 rokov ani jedna z doterajších koaličných reformných vlád nedokázala splniť svoje predvolebné sľuby a očakávania občanov.

Za 10 rokov sa príliš veľa ľudí dostalo pod hranicu chudoby, štátna správa sa rozvrátila a politická moc sa znova skorumpovala. Za 10 rokov fungovania parlamentného pluralizmu politických strán je skutočnosťou, že:

· právo sa príliš ťažko, draho a nekonečne dlho vymáha,

· občiansky hlas má cenu len pri voľbách,

· demokracia je len stranícka,

· sociálno znamená chudoba a trhovo ukradni.

Tento stav nie je náhodný. Zákonite vyplýva z nášho parlamentného systému, v ktorom poslanci majú príliš veľa práv a takmer žiadnu zodpovednosť. K tomu, aby sa dostali do parlamentu, im stačí len to, aby boli v správnom čase na zvoliteľnom mieste kandidátky niektorej politickej strany. Nepotrebujú vzdelanie ani skúsenosti. Zastupujú všetkých a nikoho. Zodpovedajú sa len vlastnému svedomiu. Nemusia sa zodpovedať ani svojej poslednej strane, a nie to ešte voličom, ktorí sú v demokratických voľbách anonymní.

Rovnako ako poslanci sa správajú aj ich materské politické strany. Volebné programy, na základe ktorých sa dostali do parlamentu, už po voľbách nie sú pre nich najdôležitejšie. Po voľbách sa pre nich stávajú prioritou parlamentné počty, uzavretie koaličnej zmluvy, schválenie vládneho programu a obsadenie štátnych úradov. Potom môžu neobmedzene štyri roky vládnuť systémom prerozdeľovania, zadlžovania a šetrenia. Rozdeľujú najprv sebe, rodine, strane a potom tým, od ktorých sú závislí alebo ktorí im dajú viac. Zadlžujú štát a šetria na nás občanoch, ktorí im už 10 rokov veríme.

Náš parlament už 10 rokov patrí medzi najmenej dôveryhodné verejné inštitúcie. Tento stav sa nedokázal zmeniť doteraz po žiadnych parlamentných voľbách a nezmení ho ani žiadna nová politická strana. Môže sa zmeniť len reformou celého parlamentného systému, ktorú podporí väčšina občanov.

Aká reforma parlamentu?

Dve komory

Dvojkomorový parlament ako najvyšší zákonodarný orgán má nepopierateľné výhody. Uplatňuje sa v rôznych formách vo väčšine rozvinutých demokratických krajinách. Zabraňuje zneužitiu politickej moci a stabilizuje celú spoločnosť.

I. komora by bola vytvorená 50 poslancami z politických strán základe výsledkov volieb zrealizovaných pomerným systémom v jednom volebnom obvode Slovenska. Jej funkcie by boli vládne a legislatívne.

II. komora by bola vytvorená 50 poslancami z VÚC na základe výsledkov volieb realizovaných väčšinovým systémom vo volebných obvodoch VÚC. Jej funkcie by boli kontrolné, legislatívne a regionálne.

Tento parlamentný systém by bol spravodlivejší, pretože by umožnil kandidatúru do II. komory aj nezávislým občianskym kandidátom. A predovšetkým by sa takto mohli systematicky začať presadzovať regionálne záujmy voličov.

100 poslancov

1. Slovensko veľkú časť svojich rozhodovacích práv a kompetencií prenieslo na Európsku úniu a samosprávu, poslancom sa znížila práca, a preto by sa mal znížiť aj ich počet.

2. Slovensko je malý štát s nízkou produktivitou práce, a preto si nemôže dovoliť zbytočne platiť veľa zamestnancov, ktorí produkujú stratu.

Kombinovaný volebný systém

Historická prax ani teória nedokáže určiť, ktorý volebný systém proporčný (pomerný) alebo väčšinový (priamy) je absolútne lepší. Každý má svoje výhody i nevýhody. Preto sa v praxi osvedčila ich kombinácia.

Nevýhody súčasného jednobvodového proporčného volebného systému:

1. Vytváranie širokých vládnych koalícií z ministrán, s nesplniteľným vládnym programom väčšinou podporuje politickú roztrieštenosť.

2. Prenechanie priveľkej moci straníckym centrálam, pre ktoré je názor občana druhoradý.

3. Poslanec sa nedokáže stotožniť s lokálnymi a regionálnymi problémami voličov, pretože nemá svoj volebný obvod.

Výhody navrhovaného väčšinového volebného systému v II. komore:

1. Uľahčenie sa rozhodovania voliča a orientácia na predstaviteľov regiónu.

2. Priblíženie sa poslanca k svojim voličom.

3. Zvýšenie pravdepodobnosti, že sa do parlamentu dostanú osobnosti presadzujúce záujmy občanov.

4. Vytvorenie stabilnej vlády schopnej realizovať svoju víziu rozvoja Slovenska.

5. Sťaženie podmienok pre extrémistické strany, ak by sa dostali do parlamentu.

6. Vznik podmienok pre činnosť ľahko čitateľnej opozície s reálnym alternatívnym programom.

Tento cieľ, spôsoby a postupnosť krokov k jeho dosiahnutiu sú obsahom našej vízie REFORMA PARLAMENTU – NÁDEJ PRE SLOVENSKO ktorú sme Vám pripravení osobne predstaviť.


Strnka vhodn na tla  Strnka vhodn na tla

 

Stránka www.priamademokracia.sk je založená na systéme PHP Nuke (GNU/GPL licencia).
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.091 sekund