Agora logo Agora - Obianske zdruenie na podporu priamej demokracie   



Posielanie noviniek na Váš email:


Prihlásiť Odhlásiť

Momentálne je online 2 hostí a 0 členov.

Ste anonymný užívateľ. Zaregistrovať sa môžete tu

Novinky: Ako to vyzerá pred možným euro-referendom?
Pridan da: Piatok, 26.03.2004 19:06
Tma: Novinky
Po zmene vlády v Španielsku nastala nová situácia k možnosti prijatia euro-ústavy. Poľsko avizuje ochotu na zmier. Bude referendum k „zániku“ Slovenska ako samostatného subjektu?

Napriek výzve za európske referendum, ktorá bola vypustená v Bratislave na celoeurópskej konferencii v roku 2002, patrí slovenská vláda do politického košiara, tých ktorí sa snažia vylúčiť verejnosť s posudzovania tejto tzv. zmluvy o Európskej únie. Podľa premiéra Slovenska, naša ústava prikazuje referendum iba pri vstupe do inej štátnej formácie a ostatne mandát dostal v referende na vstup do EÚ. Ale to bolo o niečom inom. Európsky superštát s ústavou je inou otázkou.

Občania sú dostatočne „informovaní“ svojimi volenými zástupcami, že ústava EÚ je príliš komplikovaná na pochopenie pre obyčajného človeka. Slovensko bolo snáď jedinou krajinou v EÚ, ktorá bola spokojná s návrhom V. Giscarda, ostatne bola spokojná s každým variantom.

Vládnuca koalícia má iba jednu stranu, ktorá žiada referendum (kresťanskí demokrati). Členmi KDH sú okrem iných predseda parlamentu, minister spravodlivosti a vnútra, kandidát na prezidenta, ako aj nový komisár J. Fígeľ. Parlamentná opozičná Ľudová únia, člen Únie európskych národov by mohla byť potenciálnym podporovateľom. Traja členovia európskeho konventu zo Slovenska, tiež podpísali žiadosť o konanie európskeho referenda (I. Belohorská, B. Zala, J. Migaš).

Proreferendovo je orientovaný týždenník Domino Fórum, neparlamentná Občianska konzervatívna strana, Ľudová strana, národné strany, komunisti, Agora - priama demokracia a možno aj združenie euroskeptikov. To je asi všetko.

Bolo tu zopár seminárov k európskej ústave v rámci konzervatívnej a ešte menej diskusii, či okrajových zmienok v televízii, či v rozhlase. Agora urobila propagandu so svojimi spojencami, v podobe pouličného referenda. Väčšina v médiách podporovala ideu, aby rozhodli politici. Šanca na úspech je v spojení subjektov na rôznom základe v myšlienke, ktorú majú spoločnú. Napr. kresťania žiadajú inú preambulu, neo-liberáli sú proti socialistickému euro super štátu, národniari si chránia národný štát, idealisti sú za priamu demokraciu, eurokritici sú v zásade proti EÚ, anarchisti, antiglobalisti, mladí chcú zmenu, starí sa obávajú atď.

Takáto koalícia nie je ľahko vytvoriteľná. Sociálna situácia je deprimujúca a všetci zväčša tvrdia (vo vláde i v opozícii), že máme iné problémy na riešenie.

Pomôžte ak viete, ako vytvoriť voľné združenie na podporu usporiadania referenda o európskej ústave. Ak toto u nás nebude, existuje iné riešenie. Európska petičná akcia za referendum, čo pripúšťa samotný návrh ústavy, je reálna možnosť, ako sa táto myšlienka dá presadiť na celoeurópskej úrovni aj bez súhlasu národných vlád.

Strnka vhodn na tla  Strnka vhodn na tla

 

Stránka www.priamademokracia.sk je založená na systéme PHP Nuke (GNU/GPL licencia).
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generovanie stránky 0.093 sekund